St Vincents Water Polo Club
Dublin, Ireland

Irish Under 13 Mixed Cup 2017


Champions - CORRIB

The Irish U13 Mixed Cup for boys and girls born in 2004 and later took place in the NAC over the weekend of April 22nd-23rd 2017.

16 Teams entered and were drawn into four groups as follows:

Group AGroup BGroup CGroup D
TribesDroghedaNewryClonard Sparklers
GuinnessClonard RocketsDonegall DiamondsGalway Bay
Clontarf UnitedNorth DublinSt VincentsClontarf Celtic
ClaremorrisCathal BrughaBangorCorrib



The Tournament Schedule and Match Results were as follows::

Match NumberDate & TimePoolMatchWhiteBlue
Sat 22 Apr 2017 12:45TECHNICAL MEETING - MARSHALLS ROOM
1Sat 22 Apr 2017 13:00DGroup ATribes7-4Guinness
2Sat 22 Apr 2017 13:30DGroup AClontarf United3-2Claremorris
3Sat 22 Apr 2017 14:00DGroup BDrogheda2-6Clonard Rockets
4Sat 22 Apr 2017 14:30DGroup BNorth Dublin2-4Cathal Brugha
5Sat 22 Apr 2017 15:00DGroup CNewry0-19Donegall Diamonds
6Sat 22 Apr 2017 15:00CGroup CSt Vincents7-6Bangor
7Sat 22 Apr 2017 15:30DGroup DClonard Sparklers7-1Galway Bay
8Sat 22 Apr 2017 15:30CGroup DClontarf Celtic0-13Corrib
9Sat 22 Apr 2017 16:00DGroup ATribes6-6Clontarf United
10Sat 22 Apr 2017 16:00CGroup AGuinness3-5Claremorris
11Sat 22 Apr 2017 16:30DGroup BDrogheda7-1North Dublin
12Sat 22 Apr 2017 16:30CGroup BClonard Rockets7-3Cathal Brugha
13Sat 22 Apr 2017 17:00DGroup CNewry7-17St Vincents
14Sat 22 Apr 2017 17:00CGroup CDonegall Diamonds4-3Bangor
15Sat 22 Apr 2017 17:30DGroup DClonard Sparklers8-1Clontarf Celtic
16Sat 22 Apr 2017 17:30CGroup DGalway Bay0-13Corrib
17Sat 22 Apr 2017 18:00DGroup ATribes1-0Claremorris
18Sat 22 Apr 2017 18:00CGroup AGuinness4-6Clontarf United
19Sat 22 Apr 2017 18:30DGroup BDrogheda4-11Cathal Brugha
20Sat 22 Apr 2017 18:30CGroup BClonard Rockets10-5North Dublin
21Sat 22 Apr 2017 19:00DGroup CNewry1-16Bangor
22Sat 22 Apr 2017 19:00CGroup CDonegall Diamonds5-7St Vincents
23Sat 22 Apr 2017 19:30DGroup DClonard Sparklers0-15Corrib
24Sat 22 Apr 2017 19:30CGroup DGalway Bay5-3Clontarf Celtic
 
Date & TimePoolMatchWhite Blue
25      
26      
27Sun 23 Apr 2017 09:30CGroup XGuinness4-11Drogheda
28Sun 23 Apr 2017 09:30DGroup YNorth Dublin4-2Galway Bay
29Sun 23 Apr 2017 10:00CQF1Tribes6-1Clonard Sparklers
30Sun 23 Apr 2017 10:00DQF2Clonard Rockets5-3Donegall Diamonds
31Sun 23 Apr 2017 10:30CQF3St Vincents5-6Cathal Brugha
32Sun 23 Apr 2017 10:30DQF4Corrib11-3Clontarf United
33Sun 23 Apr 2017 11:00CGroup XGuinness10-6Clontarf Celtic
U16LSun 23 Apr 2017 11:00DU16BoysSt Vincents4-7Drogheda
34Sun 23 Apr 2017 11:30CGroup YNorth Dublin5-10Bangor
U16LSun 23 Apr 2017 11:40DU16BoysCathal Brugha1-5Clonard
35Sun 23 Apr 2017 12:00CGroup XDrogheda15-1Clontarf Celtic
U16LSun 23 Apr 2017 12:20DU16BoysClontarf2-6Corrib
36Sun 23 Apr 2017 12:30CGroup YGalway Bay1-8Bangor
37Sun 23 Apr 2017 13:00C5-8th PlaceClonard Sparklers3-12Donegall Diamonds
38Sun 23 Apr 2017 13:00D5-8th PlaceSt Vincents5-4Clontarf United
 Short Break / Catch-Up     
39Sun 23 Apr 2017 14:00DSF1Tribes3-9Clonard Rockets
40Sun 23 Apr 2017 14:30DSF2Cathal Brugha2-8Corrib
U16LSun 23 Apr 2017 15:00DU16BoysClonard2-9Clontarf
U16LSun 23 Apr 2017 15:40DU16BoysCorrib3-4Drogheda
41Sun 23 Apr 2017 16:30DBronze MedalTribes2-3Cathal Brugha
42Sun 23 Apr 2017 17:00DFinalClonard Rockets2-4Corrib



The Group Standings after day one were:
Group A
 TeamPWDLFAGDPts
Tribes3210141047
Clontarf United3210151237
Claremorris31027703
Guinness30031118-70
Group B
 TeamPWDLFAGDPts
Clonard Rockets33002310139
Cathal Brugha3201181356
Drogheda31021318-53
North Dublin3003821-130
Group C
 TeamPWDLFAGDPts
St Vincents33003118139
Donegall Diamonds32012810186
Bangor31022512133
Newry3003852-440
Group D
 TeamPWDLFAGDPts
Corrib3300410419
Clonard Sparklers32011517-26
Galway Bay3102623-173
Clontarf Celtic3003426-220